dostępna wersja językowa: angielska

„End of Night” to kinowe doświadczenie VR, opowiadające o dręczących wspomnieniach ucieczki z Danii do Szwecji podczas II wojny światowej.

Jest rok 1943. Siedzisz w łodzi z Josefem. Płynie on z okupowanej przez nazistów Danii do bezpiecznego miejsca w neutralnej Szwecji. Gdy łódź przepływa, morze ustępuje miejsca ulicom i ludziom, którzy zaludniają jego umysł. Wasza wspólna podróż staje się żywym krajobrazem bolesnych wspomnień z nocy jego ucieczki. Gdy zbliża się świt, jesteś świadkiem traumy ucieczki i poczucia winy przetrwania – kiedy bliscy pozostaną w tyle.

„End of Night” to artystyczna mieszanka zaawansowanych technologii, takich jak fotogrametria i wideo wolumetryczne, połączone razem w trójwymiarowy wszechświat przypominający kolaż. Chociaż realistyczne w przedstawieniu rozdartej wojną Kopenhagi i oparte na prawdziwych relacjach, doświadczenie rozwija się jak mgliście przypomniane fragmenty bolesnego wspomnienia.

Publiczność znajduje się na siedzeniu pasażera łodzi wiosłowej o sześciu stopniach swobody, siedząc twarzą w twarz z Josefem. Poprzez fizyczną bliskość z nim i jego barwne historie zarówno heroicznych, jak i niemoralnych czynów, widzowie stają się intymnymi obserwatorami traumy, jakiej doświadczył młody człowiek zmuszony do ucieczki z własnego kraju. Doświadczenie porusza temat winy ocalałego i niemożliwych wyborów, jakich muszą dokonywać uciekający, aby przetrwać.

NAGRODY

2022
Sandbox 2022 – Best Immersive Story
Sandbox 2022 – Pico X SIF Talent Award
2021
Red Sea IFF 2021 – The Golden Award
CPH:PIX 2021 – The Crystal Ball
Venice Virtual Reality Expanded 2021 – Best VR Story

Reżyseria: David Adler

Produkcja: MAKROPOL

Koprodukcja: Novelab

Scenariusz: Hans Frederik Jacobsen, David Adler

Producent: Mikkel Skov

Producent wykonawczy: Mads Damsbo

Koproducent: Paul Mezier

WYSTĘPUJĄ

Josef (Old) Jens Jørn Spottag
Josef (Young) Niklas Herskind
Sarah Lea Gregersen
Doctor Lars Brygmann
Fisher Captajn Rudi Køhnke
Fisherman Aske Bang
Police Officer Troels Thorsen
Eva Natalie Nitchev