Nowe technologie zadomowiły się już na dobre w kulturze i sztuce, wkraczają coraz śmielej do sfery edukacji. Jednym z bardziej fascynujących sposobów łączenia tych światów jest wirtualna rzeczywistość. Technologie VR oraz AR otwierają nowy rozdział w historii edukacji. Dzięki nim uczniowie mogą przeprowadzać doświadczenia na własną rękę metodą prób i błędów, a także poznawać świat z nowej, wirtualnej perspektywy. Wystarczy założyć gogle albo odpalić aplikację AR, aby przenieść się do cyfrowego świata i np. cofnąć w czasie, aby z nowej perspektywy poznawać historię świata. Technologia VR wykorzystywana jest również w medycynie. Przede wszystkim pozwala na szkolenie lekarzy bez zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta.
Nowe rozwiązania w muzeach oraz instytucjach kultury wykorzystujące VR i AR to kolejny dowód na to, że świat coraz chętniej korzysta z rzeczywistości wirtualnej. Headset VR nie jest już wyłącznie zabawką dla graczy. Z drugiego końca świata możemy odbyć wizytę w muzeum, galerii, zwiedzić miasto. Muzea to przede wszystkim edukacja, edukacja przez zabawę i przez interakcję. VR czy też szerzej XR to doskonałe narzędzia do nauki oraz poznawania świata. Zarówno branża muzealna, jak i edukacyjna natychmiast zaadaptowały te technologie, jako bardzo użyteczne. VR umożliwia muzeom rozszerzenie swojej działalności poza mury, ale także poza czas. Dlatego właśnie VR ma szczególny potencjał w ekspozycjach muzealnych. Aplikacje, w których mamy możliwość obserwowania pomieszczeń zamkowych, przechadzania się i oglądania ekspozycji oraz historycznej zabudowy miasta, to już powszechny trend w tej dziedzinie.
Śmiało możemy powiedzieć, że wirtualna rzeczywistość coraz częściej stosowana jest w takich obszarach jak medycyna czy edukacja, popularyzacja kultury, sztuki, a także podczas działań marketingowych, np. podczas zakupów. Po takiej ekspansji tej technologii, staje się jednak coraz bardziej znaczącym kanałem komunikacji, którego liczba odbiorców rośnie. Jak wygląda wykorzystanie XR w polskich instytucjach zajmujących się edukacją i kulturą? Jakie potrzeby, szanse i zagrożenia widzą ich przedstawiciele. O tym ze swoimi gośćmi rozmawiać będzie Anna Osiadacz, dyrektor Immersion Festival.