12.12.2022 godz. 12.00
PKiN, Sala Kruczkowskiego (4. piętro)

Tokenizacja sztuki w świecie metawersum
- światowe trendy i pionierskie działania polskich firm

Tokeny NFT to ostatnimi czasy zdecydowanie najgorętszy trend w świecie finansów. Wszystko za sprawą artystów, którzy postanowili tokenizować własną sztukę, oraz inwestorów, którzy mogą wspierać swoich ulubionych piosenkarzy, malarzy, czy muzyków w zupełnie nowy sposób.
NFT to akronim pochodzący od “non-fungible token”, czyli niewymienialnego tokena. Jest to cyfrowy zasób, który działa podobnie jak kryptowaluty. Tego typu narzędzie jest też stworzone na blockchainie i podobnie jak np. Bitcoin, reprezentuje jakąś wartość w cyfrowym świecie. Czy stokenizowana sztuka w metaversum to przyszłość artystów? Czym jest blockchain i w jaki sposób umożliwia tworzenie i sprzedawanie dzieł? Czy inwestować w sztukę poprzez zakup NFT? NFT to chwilowa moda, czy stały trend? Jak w tym trendzie znajdują się polskie firmy? Uczestnicy panelu spróbują odpowiedzieć na te pytania.

Uczestnicy

Prowadzenie
Marcin Łunkiewicz
mimo.ooo
Uczestnicy dyskusji
Jarosław Fuchs
Wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A., nadzoruje Pion Bankowości Prywatnej i Produktów Inwestycyjnych
Michał Wetoszka
Dyrektor Biura Inicjatyw i Projektów w KIR (Krajowa Izba Rozliczeniowa)
Bartek Bilicki
CEO Smart Verum
Marcin
Łunkiewicz

Założyciel mimo.ooo, zespołu zajmującego się tworzeniem, produkcją i dystrybucją formatów XR/AI, jest także pionierem VR w Europie. Zajmuje się automatyzacją procesów kreatywnych, jego celem jest stworzenie narzędzi opartych na algorytmach AI, które będą automatycznie generowały treści zindywidualizowane dla poszczególnych użytkowników oraz projekcją ich w formacie XR. Z prelekcjami dotyczącymi czwartej rewolucji przemysłowej, rynku XR/AI/5G oraz narracji w XR wystąpił na festiwalach i prezentacjach w Warszawie, Wiedniu, Londynie, Paryżu, Brukseli, Katowicach, Tallinie, Poznaniu, Gdyni, Krakowie, Jokohamie, Kioto, Osace, Oslo i Nowym Jorku. Zajmuje się także NFT traktując tę technologię jako tą, która pozwoli uporządkować prawa autorskie, piractwo w internecie i staje się nowym polem eksploatacji treści kreatywnych. Realizuje obecnnie projekt FilmCoin, będzie to platforma zdecentralizowanego finansowania produkcji filmów, a w przyszłości gier i projektów XR. Jako producent treści działa na rynku od 2000 roku. Krótkie filmy i reklamy, które produkował i współprodukował, zdobyły ponad dwadzieścia nagród na festiwalach polskich i międzynarodowych, w tym Oskara za film animowany „Piotruś i WIlk”. Od 2015 zajmuje się technologiami immersyjnymi i sztuczną inteligencją, w tym czasie eksperymentował, produkował treści, budował kamery 360 czy platformy dystrybucyjne XR. W 2017 roku wraz z Multikinem uruchomił sieć kin VR o nazwie MultikinoVR by mimo.ooo. W 2019 roku wraz Metro Properties uruchomił VRCity by mimo.ooo, strefę VR w centrum handlowym M1 w Warszawie.

Jarosław
Fuchs

Wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A., nadzoruje Pion Bankowości Prywatnej i Produktów Inwestycyjnych.

Ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie na Akademii Górniczo-Hutnicznej w Krakowie na Wydziale Zarządzania (kierunek Zarządzanie i Marketing) oraz studia magisterskie na Akademii Ekonomicznej w Krakowie na wydziale Ekonomii (kierunek Finanse i Bankowość).

Karierę zawodową rozpoczął w 1994 roku w Big Bank S.A. oraz na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie pełnił rolę asystenta na Wydziale Zarządzania. W latach 1996-1997 pracował w Raiffeisen Centrobank S.A. Oddział w Krakowie – odpowiadał za budowanie relacji z klientami korporacyjnymi. Od września 1997 roku Jarosław Fuchs pracował w Société Générale Oddział w Warszawie jako starszy specjalista ds. marketingu w Biurze Handlowym w Krakowie. Następnie od października 2000 roku był zatrudniony w Fortis Bank Polska S.A., gdzie pełnił rolę Starszego Doradcy Klienta w Centrum Obsługi Średnich i Dużych Przedsiębiorstw.

W marcu 2003 roku Jarosław Fuchs rozpoczął pracę w Banku Millennium S.A. jako Starszy Ekspert, a następnie Dyrektor Małopolskiego Centrum Współpracy z Klientami (Średnich i Dużych Przedsiębiorstw). W sierpniu 2004 roku związał się z Bankiem BPH S.A. w Krakowie, następnie od grudnia 2007 roku z Bankiem Pekao S.A., w którym początkowo zajmował stanowiska menedżerskie w zakresie zarządzania relacjami z klientami korporacyjnymi. Począwszy od marca 2011 roku Jarosław Fuchs odpowiadał za zarządzanie relacjami z klientami private banking oraz zarządzaniem zespołem doradców private banking na stanowisku Dyrektora Regionalnego Biura Sprzedaży w Krakowie. Równocześnie, od 2013 roku Jarosław Fuchs był również zatrudniony w Centralnym Domu Maklerskim Banku Pekao S.A. na stanowisku Dyrektora w Regionie w Biurze Klientów Strategicznych, sprawując odpowiedzialność za dystrybucję produktów inwestycyjnych dla klientów strategicznych.

Michał
Wetoszka

Dyrektor Biura Inicjatyw i Projektów w KIR. Absolwent Politechniki Warszawskiej oraz Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie.

Ukończył szereg szkoleń i kursów, w tym Blockchain Technologies: Business Innovation and Application organizowanym przez MIT Sloan School of Management.

W latach 2011–2016 w PKO Banku Polskim był związany z obszarem bankowości mobilnej. Wcześniej, w okresie 2010–2011, jako analityk w BRE Banku S.A. prowadził prace projektowe związane z rozwojem produktów korporacyjnej bankowości elektronicznej.

Specjalizuje się w obszarach: mobile design, mobile banking & payments, interface design, UX, internet banking, new technologies.

Bartek
Bilicki

Multiprzedsiębiorca, od ponad 15 lat zawodowo związany z technologiami internetowymi pracując na różnych stanowiskach, od 2015 roku pogłębia swoją wiedzę w obszarze technologii blockchain, kierując różnymi organizacjami (m.in. Trifinity – blockchain software house czy Stowarzyszenie Blockchain Polska). Aktywnie uczestniczył w pracach Grupy Roboczej ds. Blockchain i DLT przy Ministerstwie Cyfryzacji, udzielał się podczas gościnnych wykładów na uczelniach krajowych (m.in. SGH, Akademia Leona Koźmińskiego, Politechnika Warszawska, Politechnika Poznańska, Politechnika Wrocławska etc). Na początku 2021 roku założył firmę SmartVerum, która przeprowadza świat sztuki tradycyjnej do świata cyfrowego, przy wykorzystaniu m.in. tokenizacji.