„On the Morning You Wake” wykorzystuje innowacyjne, dokumentalne opowiadanie historii i techniki wirtualnej produkcji, aby instynktownie odtworzyć przeżyte doświadczenia ludzi, którzy przez 38 minut musieli reagować i podejmować decyzje w obliczu nuklearnej przemocy.

13 stycznia 2018 roku o godzinie 8:08 został wysłany alarm do 1,4 mln obywateli Hawajów,
‍NADCHODZI ZAGROŻENIE ATAKIEM BOMBOWYM NA HAWAJE.
Szukaj natychmiastowego schronienia. TO NIE SĄ ĆWICZENIA.

Kiedy panika ogarnęła ludność Hawajów (a także ich przyjaciół i krewnych na całym świecie), ludzie zrozumieli prawdziwy, rosnący i pilny charakter dzisiejszego zagrożenia nuklearnego.

Jak powiedziała później Cynthia Lazaroff mieszkająca w Kauai: „Ostrzeżenie było fałszywe, ale zagrożenie nuklearne jest realne… [to] nie jest scenariusz, nie gra wideo… doświadczyliśmy tego osobiście, poczuliśmy przerażenie”.

Choć tego dnia nic się nie wydarzyło, wszystko się zmieniło.

„On The Morning You Wake (Na koniec świata)” to poruszający dokument VR o tym wydarzeniu. Ten niezwykły dzień opowiedziany jest poprzez instynktowne doświadczenia tych, którzy go przeżyli, a każdy mówi, jak zareagował na to zagrożenie, czyli: desperacka próba dotarcia do bliskich po drugiej stronie wyspy, telefon do rodziny położonej daleko z Hawajów. Opowiada nawet ocalała z bomby atomowej zrzuconej na Japonię pod koniec II wojny światowej, która była tak przerażona tym, czego była świadkiem jako dziecko, że wolałaby umrzeć niż przeżyć to na nowo. Wszystkie te zeznania rzucają światło na to, jak hawajska populacja zareagowała na to, co według nich mogło być ich nieuchronną śmiercią.

Te świadectwa stają się jeszcze bardziej instynktowne dzięki zastosowaniu wolumetrycznego wideo. Zasadniczo świadkowie zostali sfilmowani z wielu punktów widzenia i są wyświetlani w VR w 3D tak, jakby znajdowali się przed tobą.
Z drugiej strony Hawaje są najczęściej pokazywane jako chmura punktów lub jako krajobrazy złożone z geometrycznych kształtów. Stylizowane i fragmentaryczne podejście, które pasuje do tonu tego dokumentu o rozbitych życiach.
Wreszcie, doświadczenie VR jest również nasycone słowami Jamajki Heolimeleikalani Osorio, hawajskiego poety i aktywisty.

„On the Morning You Wake” to mocny dokument, ale to doświadczenie VR nie kończy się na tym. Celem jest również przypomnienie nam, że możemy skończyć z zagrożeniem ze strony broni jądrowej, że jej istnienie jest z natury niesprawiedliwe. Mimo że zagrożenie nuklearne może wydawać się odległe w porównaniu ze zmianami klimatycznymi, pandemią Covid-19 lub wojną nienuklearną, nadal jest bardzo realne.

Czy jest jakaś szansa, że ten pacyfistyczny i antymilitarystyczny dokument może mieć realny wpływ na broń nuklearną, skoro Rosja przypomina całemu światu, że posiada pociski nuklearne? Trudno powiedzieć.
Ten dokument VR na pewno jednak skłoni do refleksji nad tym tematem, który już sam w sobie jest zwycięstwem.