INFORMACJE PODSTAWOWE
  • Tytuł: Solaris VR
  • Twórca: Radomir Majewski
  • Gatunek: doświadczenie VR

„Solaris VR” to doświadczenie site-specific, w którym immersant ma możliwość odbycia medytacyjnego spaceru po krajobrazie inspirowanym powieścią Lema „Solaris”. Do doświadczenia przywdziewamy specjalny kombinezon haptyczny, skonstruowany na potrzebę pracy, a nasze ciało skanowane jest za pomocą technologii Kinect 2, generując w wirtualnym świecie nasz awatar. Sterowany przez motorykę naszego ciała awatar, w momencie kolizji z tkanką przestrzeni, wywołuje wibracje w kombinezonie. Całemu spacerowi towarzyszy twórca, który pełni formę przewodnika. (Fizycznie oraz wirtualnie – poprzez awatar).

Pomimo swojej digitalnej formy doświadczenie czerpie z cielesności korzystając ze zmysłu dotyku oraz słuchu, a sama przestrzeń rozlewa się poza obszar cyfrowy w postaci tkanki wpisanej w przestrzeń w formie fotografii czy kombinezonu, który otacza nasze ciało. 

„Solaris VR” jest poszukiwaniem w obrębie narzędzia jakim jest VR, badając konsekwencje jego użycia oraz dotyka namysłu nad fenomenologią doświadczenia estetycznego, przekładając żywą tkankę oceanu na analogię pola estetycznego – wypełnionego mnogością fenomenów zewnętrznych splątanych z aktywnym fenomenem uczestnictwa. 

Pod koniec powieści główny bohater wyciąga rękę by móc dotknąć bytu Solaris. Ten jednak pozostaję nie uchwytny, otaczając jego dłoń bez dotykania – zachowuje cienką warstwę powietrza pomiędzy nimi. W „Solaris VR” chciałem zwrócić uwagę, że pewna forma dotyku nastąpiła. Dotyku pod postacią niematerialną. Ta warstwa powietrza pomiędzy dłonią Kelvina a oceanem splotła wtedy dwa ciała. Stali się w tym krótkim momencie częścią wspólnego fenomenu. 

Pewne rzeczy mogą wymykać się naszej zdolności rozumowej, te jednak wciąż mogą być badane i doświadczane w swej fenomenalnej formie. 

Twórca

Radomir Majewski – artysta intermedialny specjalizujący się w doświadczeniach wirtualnych, filmie eksperymentalnym, nowych mediach oraz fotografii. Ukończył licencjat na Akademii Sztuki w Szczecinie w specjalności Film Eksperymentalny. Aktualnie student IV roku stopnia magisterskiego na ASP Warszawa.